اصول طراحی داخلی

اصول طراحی داخلی - دکوراسیون داخلی - مبلمان اداری

در صورتیکه قصد طراحی داخلی منزل خود را داشته باشید با اندکی ذوق و سلیقه و البته هزینه به صرفه میتوانید چیدمان جدیدی را به وسایل منزل و دکوراسیون داخلی خود بدهید.اما اگر حرفه شما طراحی باشد و یا حتی بخواهید بطور حرفه ای تر چیدمان منزل خود را تغییر دهید و چندین بار در سال این کار را تکرار مینمایید ،نیازمند اطلاعاتی اصولی در امر طراحی داخلی هستید .

چرا که در این زمینه درصورتیکه تمامی موارد و اصول را رعایت نمایید و تنها یک نکته را از جا بیاندازید ،فضای بدست آمده دچار آشفتگی خواهد شد.

در ادامه بحث به بررسی عوامل مهم و اصولی در امر طراحی داخلی میپردازیم:

عوامل و اصول طراحی داخلی

  • اندازه:

برای تمامی وسایل مورد استفاده در فضا مقیاس را در نظر بگیرید.بعنوان مثال اگر اتاق شما کوچک است یک مبل سلطنتی بزرگ نه تنها فضا را زیبا نمیکند بلکه در نگاه اول بسیار زننده جلوه خواهد داد.زیرا صاحب خانه را فردی تجملاتی تلقی خواهد نمود.در مکان مورد نظر باید فضایی برای عبور و مرور راحت در نظر گرفت .در ضمن باید توجه داشته باشید که این فضا نباید زیاد باشد زیرا فضا را حقیر و خالی تداعی میکند.

  • رنگ:

یکی از اصولی ترین نکات برای طراحی دکوراسیون داخلی ،رنگ است.نکته ای که حس هماهنگی بین وسایل را به بیننده القا میکند.سعی نمایید در چیدمان وسایل ۲ الی ۳ رنگ را استفاده نمایید.

در انتخاب رنگ این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ های متضاد و مکمل موجب شور و سرزندگی محیط شده و توناژهای نزدیک به هم موجب ایجاد حس آرامش میشود.

  • بافت:

به معنی ماهیت و جنس وسایل مورد استفاده در فضاست.بعنوان مثال در طراحی مدرن در صورتیکه از اقلامی مانند پلاستیک یا فلز بیش از حد معمول استفاده گردد ،فضایی سرد را به بیننده القا میکند.

استفاده از اقلامی نظیر کوسن ،بافت های مخملی و انواع قالیچه در متغادل ساختن فضا نقش بسزایی دارد.

پس از اینکه تمامی مراحل کلی فوق را در طراحی داخلی کلی رعایت نمودید نوبت به رعایت یک سری از نکات میشود که توجه بدانها موجب جلوگیری از بوجود آمدن فضایی شلوغ میگردد.راز این نکته در استفاده از سکوت بصری است.سکوت بصری مکان هایی خلوت هستند که موجب میشود توجه بیننده به وسایل موجود در محیط جلب شود.

اصول طراحی داخلی - دکوراسیون داخلی - مبلمان اداری

نکات مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی

  1. شناسایی نقاط کلیدی

نقاط کلیدی و وسایل مهم فضا را بشناسید تا بتوانید بر روی آنان تمرکز کنید.نقاط کلیدی وسایلی چون تلویزیون ،میز خاطره یا حتی یک تابلوی خاص است.

  1. استفاده از راهروها برای استراحت ذهن

یکی از فضاهایی که میتوان از سکوت بصری در آنها استفاده کرد ، راهرو ها و فضاهای ارتباطی است.در صورتیکه این فضاهای ارتباطی را خالی نمایید باعث بهتر دیده شدن دیگر مکان ها میشوید.دلیل این موضوع استراحت کوتاه ذهن در زمان عبور از راهروها است و ذهن آماده پذیرایی از دکوراسیون داخلی جدید میشود.

  1. انتخاب تنها یک دیوار

اگر به اتاقی وارد شوید که بر روی تمامی دیوارهای آن تابلو نصب شده باشد ،بطور قطع ذهن درگیر تمامی آنها میشود و پس از مدت کوتاهی تمامی آنها را از یاد میبرد.میتوانید از دیوارها بعنوان یکی دیگر از موارد استفاده در سکوت بصری استفاده نمایید.بدین منظور تنها یک دیوار را مزین به کاغذ دیواری و یا تابلو نمایید و دیگر دیوارها را خالی رها نمایید.

  1. کنج های خلوت

در صورتیکه تمامی گوشه های اتاق را پر از وسایل نمایید موجب آشفتگی ذهن میشود و فضا را بسیار شلخته ارزیابی میکند.بهتر است کنج ها را خالی بگذارید و تنها یکی از گوشه ها را برای قرار دادن وسیله ای خاص انتخاب نمایید.

  1. بکار بردن سبک مینیمال

یکی از دلایلی که باعث ماندگاری سبک مینیمال شده است آرامشی است که به بیننده منتقل مینماید.در چیدمان این سبک اصل سادگی وسایل و استفاده حداقلی دروسایل دیده میشود.در این سبک سعی شده از وسایل تزئینی و اضافی حداقل استفاده شود و فضا تا حد ممکن خلوت به نظر برسد.

اصول طراحی داخلی - دکوراسیون داخلی - مبلمان اداری

پیشنهاد می کنیم از مطالب زیر نیز بازدید نمایید :

مبلمان اداری  

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی