اصول طراحی ویلا


در مقالات قبلی در مورد دکوراسیون داخلی منازل کوچک و دکوراسیون دفتر کار کوچک صحبت کرده ایم . ترجیح داده ایم مقاله ای هم درمورد ویلا و اصول طراحی ویلا هم داشته باشیم. پس با ما همراه باشید.

چه بخواهیم چه نخواهیم امروزه زندگی شهری و شهر نشینی و هم چنین پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا مردم از طبیعت دور شوند و اسیر زندگی در آپارتمان شوند. همین مسئله نیز مردم را دچار آشفتگی و افسردگی کرده است. همین عوامل موجب شده تا مردم بیشتر از هر موقعی احساس کنند که به محیطی سرسبز احتیاج دارند. محیطی که دارای آب و هوای بکر و تازه باشد. به همین خاطر مردم شهری به ساخت ویلا روی اورده اند. ویلا سازه ای است که در محیطی خوش اب و هوا ساخته میشود و افراد در روز های تعطیلی در آن اقامت میکنند.

اما برای آنکه بتوانید در محیط اقامت خود نهایت لذت را ببرید، باید ویلایی جذاب و اصولی ساخته باشید. ویلایی که در یک فضای زیبا باشد و شما بتوانید در آن تفریح کنید و به استراحت بپردازید. معماری داخلی و اجزای مختلف ویلا باید به گونه ای باشد تا با خانه های معمولی تفاوت بسیاری کند.

در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعاتی پیرامون ساخت ویلا و طراحی بخش های مختلف آن را در اختیار شما قرار دهیم.

طراحی ویلایی لوکس و استاندارد

در مبحث طراحی همیشه طراحی، معماری و اجرای بخش های بیرونی و درونی یک سازه ویلایی در سطوح مختلف بررسی و انجام میپذیرد. بیایید در ابتدا اسن سطح ها را با هم بررسی کنیم. سطح اول (ابتدایی) یک سوئیت ساده ای است که امکانات ابتدایی را که هر خانه به آن احتیاج دارد را دارا میباشد. در سطح متوسط امکانات بیشتری در مقایسه با ویلا های ساده موجود است. امکاناتی نظیر : استخر، سیستم تهویه هوا و …. . در طراحی های ویلا هایی که در سطح بالاتری هستند، امکانات را نسبت به دو نوع قبلی بیشتر میکنند. امکاناتی مانند آبگرمکن های خورشیدی، آلاچیق ها، سیستم آبیاری قطره ای برای گیاهان محوطه و یا هوشمند سازی بخش های مختلف ویلا از نظر امنیتی.

طراحی داخلی ویلا

یکی از پارامتر های مهمی که در طراحی ویلا از ان استفاده می کنند، فضا هایی بزرگ و لوکس با استفاده از نور طبیعی میباشد. علاوه بر این دیوار ها هم در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ویلا بسیار تاثیرگذار هستند. دیوار ها فقط به عنوان ابزاری برای جدا کردن فضا ها نیست. از دیوار ها میتوان به شکلی بسیار هنرمندانه برای دسترسی به فضای بیرونی هم استفاده کرد. معمولا معماران برای آنکه بتوانند ویلایی لوکس و امروزی را طراحی کنند پلان هایی مانند دوبلکس بودن و یا داشتن سقف های بلند را پیشنهاد میدهند.

طراحی محوطه بیرونی ویلا

معماران بعد از اینکه فضای داخلی را طراحی و پلان سفارشی شما را اجرا کردند، به سراغ محوطه بیرونی ویلا میروند. محوطه بیرونی میتواند شامل موارد مختلفی باشد. مثلا یک باغچه، باغ و یا حیاط. هدف معماران این است که محوطه بیرونی را به گونه ای طراحی کنند تا افراد و صاحبان ویلا از بودن در آن مکان سبز لذت ببرند.

طراحی این فضا باید به شکلی باشد تا افراد حداکثر میزان رضایتمندی را داشته باشند. این امر زمانی محقق میشود که تمامی عناصر به شکلی صحیح و اصولی در کنار هم قرار بگیرند و با انتخاب یک پلان مناسب بهترین طراحی را داشته باشند. مثلا استخر و یا آلاچیق باید به شلی باشد که بهترین چشم انداز ا به وبلای مورد نظر بدهد. برای این منظور باید برای اطراف ویلا فضای سبز بیشتری در نظر گرفت. البته نوع چیدمان درخت ها و گل ها هم اهمیت بسیاری دارد.

معماران برای اینکه ویلای شما را تبدیل به محیطی جذاب کنند در انتخاب نوع پوشش گیاهی بسیار دقت می کنند. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که گونه درخت ها و گل های داخل محوطه ویلا با باید با توجه به آب و هوای همان منطقه تهیه کرد.