دکوراسیون اتاق پذیرایی به سبک کلاسیک سنتی

یکی از سوالاتی که خانم های جوان درمورد دکوراسیون داخلی پذیرایی می پرسند این است که چگونه می توان دکوراسیون پذیرایی خانه خود را به گونه ای طراحی کنیم که هم فرهنگ ایرانی بودن خود را حفظ کنیم و هم بتوانیم از سبک غربی ها نیز بهره ببریم. در اینجا شما را با یک سبک جدید به نام سبک کلاسیک و سنتی آشنا می کنیم.

دکوراسیون اتاق پذیرایی به سبک کلاسیک سنتی

کلاسیک و سنتی سبکی است که تا امروز بسیار جلب توجه کرده و جدیدا مورد علاقه خانم های ایرانی شده است. در این سبک، چیدمان غربی با تلفیقی از چیدمان سنتی است.

برای ایجاد چنین سبکی در معماری داخلی خانه خود، ابتدا باید از فرش شروع کنیم. فرش یکی از بارز ترین نشانه های شناخت فرهنگ ایرانی است. استفاده از فرش و یا قالیچه ایرانی میتواند فرهنگ و هنر ایران را در خانه شما زنده کند مخصوصا اگر دست بافت باشد. فرش های دست باقت توانایی متحول کردن دکور منزل شما را دارند به طوری که سریعا به چشم می آیند. گلیم و یا فرش لاکی هم نشانه صنعت سنتی در ایران است.

بعد از فرش به سراغ مبلمان میرویم. دقت کنید که رنگ ها در فضای سنتی آرام، ملایم و درهم هستند و رنگ شاخص معمولا در طرح و نقش های زیاد ترکیب می شود. در سبک کلاسیک رنگ های کرم، بژ، طلایی مات، نقره ای و قهوه ای مایل به کرم بیشتر استفاده می شود. پس در انتخاب رنگ رویه مبل این رنگ ها را در نظر داشته باشید. رنگ و طرح چوب نیز هم متناسب با سبک سنتی است هم متناسب با سبک کلاسیک.

برای اینکه منزل شما حال و هوای سنتی بودن را حفظ کند، میتوانید وسایل تزیینی و یا دکوری خود را طوری انتخاب کنید که گل های قرمز داشته باشند و یا میتوانید از صنایع دستی ایرانی استفاده کنید مانند مس، وسایل مینیاتوری، زر بافت، وسایل آینه کاری شده، گل دوزی سنتی، لوازم چوبی. تمام اینها نشان دهنده فرهنگ ایرانی است. برای اینکه بتوانیم در این مورد نیز سبک کلاسیک و سنتی را تلفیق کنیم میتوانیم از آینه های قاب دار و آثار هنری با ارزش با قاب های کنده کاری شده استفاده کنیم. رومیزی هایی با طرح شتر و یا بته جقه فضای سنتی خانه را حفظ می کند.

برای انتخاب پرده نیز میتوان از پرده های کلفت سبز با بته جقه های قرمز و یا مخمل زرشکی با شرابه های طلایی استفاده کرد. در مقاله ای دیگر نیز در مورد “دکوراسیون داخلی منازل کوچک” به طور مفصل صحبت کرده ایم.