رنگ مناسب اتاق کودک

رنگ مناسب اتاق کودک

دکوراسیون داخلی اتاق کودک و یا نوزاد یکی از بهترین تجربه های طراحان داخلی در زمینه دکوراسیون داخلی است چرا که طراحان باید وارد دنیای دلنشین کودکان شده و همه چیز را از دید آنها ببینند. کودکان بیشتر وقت خود را در اتاق خودشان می گذرانند.  اتاق کودک باید مکانی باشد تا علاوه بر زیبایی، بتواند حس آرامش و امنیت را به کودک القا کند. پس از آنجایی که دکوراسیون داخلی اتاق کودکان تاثیر بسیاری بر روحیه آنها دارد، یکی از مهم ترین و البته سخت ترین کار طراحان داخلی است.

یکی از نکاتی که باید در دکوراسیون داخلی اتاق کودکان مورد توجه قرار بگیرد، رنگ هایی است که استفاده می کنیم. روان شناسان معتقدند که رنگ ها در احساسات و ذهن کودکان تاثیر مستقیم دارد. کودکان نسبت به بزرگسالان به رنگ ها واکنش سریع تری نشان می دهند. بهتر است تا در ابتدا تاثیر رنگ ها بر کودکان را به صورت مختصر بررسی کنیم.

به طور کلی رنگ های گرم مانند نارنجی، قرمز و زرد باعث میشوند تا ذهن کودکان تحریک شده و انرژی بدنشان افزایش یابد. اما این رنگ برای کودکانی که انرژی زیادی دارند، مناسب نیست و باید سعی شود تا از این دسته رنگ کمتر استفاده کرد.

– رنگ نارنجی، رنگی پر حرارت و راحت است. درست است که این رنگ حس خلاقیت را در کودکان زنده می کند اما میتواند کودک را بیش فعال کند پس باید از این رنگ برای بخش های جزیی اتاق کودکتان استفاده کنید.

– رنگ زرد، نیز یکی دیگر از رنگ های انرژی زاست و باعث ایجاد شادی می شود. اما در استفاده از رنگ زرد هم باید ماهرانه عمل کرد زیرا چشم را خسته میکند. سعی کنید برای دیوار اتاق از رنگ زرد استفاده نکنید. میتواند برای برخی از وسایل اتاق این رنگ را در نظر بگیرید. رنگ زرد پر رنگ افزایش دهنده تمرکز و رنگ زرد کمرنگ تحریک کننده حافظه است.

– بهتر است رنگ قرمز را به مقدار زیاد استفاده نکنیم چرا که این رنگ القا کننده حس خشونت است و باعث بی تمرکزی میشود. میتوانیم در برخی از المان های جزیی اتاق از این رنگ بکار ببریم.

– رنگ صورتی را رنگی آرامش بخش میدانند اما این دلیل خوبی برای زیاده روی در استفاده از این رنگ نیست چون زمانی که به طور ناصحیح از این رنگ استفاده شود، یاعث ایجاد حس اضطراب می شود. این که رنگ صورتی را فقط مخصوص دخترها بدانیم اشتباه است. در اتاق کودک های پسر نیز می شود از این رنگ هم استفاده کرد.

در مقابل رنگ های گرم، رنگ های سرد قرار گرفته اند مانند آبی، سبز، بنفش. رنگ های سرد بر خلاف رنگ های گرم موجب ایجاد حس آرامش و راحتی در افراد می شود. از مزیت های دیگر رنگ های سرد این است که فضای اتاق را بزرگ تر نشان میدهند. اما در استفاده از رنگ های سرد تیره باید حواسمان را جمع کنیم تا حس تاریکی و غم را ایجاد نکنیم.

– رنگ آبی نقطه مقابل رنگ قرمز است. این رنگ خاصیت آرامش بخشی دارد و حس اضطراب را از کودکان دور میکند. میتواند رنگ آبی و سفید را در کنار هم استفاده کنید.

– رنگ سبز، رنگ طبیعت است. رنگی که میتواند به خوبی حس آرامش را در همه افراد ایجاد کند. علاوه بر این رنگ سبز باعث افزایش تمرکز شده و توانایی خواندن را نیز زیاد می کند.

– رنگ بنفش را به اصطلاح رنگی لوکس می نامند. این رنگ حس وظیفه شناسی را در کودکان تقویت میکند. استفاده از سایه های ملایم و کم رنگ بنفش نیز میتواند آرامش بخش باشد.

– رنگ طوسی را رنگی کسل کننده و غم انگیز می شناسند. برای اینکه بتوانید از این رنگ استفاده کنید به طوری که حس کسل کنندگی را از بین ببرید، بهتر است که در کنار رنگ های گرم استفاده کنید.

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی

مبلمان اداری مدرن

معماری داخلی ساختمان