مبانی اولیه دکوراسیون داخلی

مبانی اولیه دکوراسیون داخلی - مبلمان اداری - دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی در زندگی امروز انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تا حد زیادی روحیات و اخلاقیات و همچنین راندمان کاری افراد را تحت تاثیر خود قرار میدهد.لذا این حیطه جزو امور تخصصی محسوب میشود که کارشناسان خاص خود را در زمینه طراحی دکوراسیون میطلبد.

در امر دکوراسیون داخلی استفاده از فضا و وسایل به دانش طراح باز میگردد و اینکه تا چه حد تجربه استفاده از لوازم و وسایل را در جای مناسب دارد.این وظیفه طراح است که با چیدمان درست وسایل جلوی بهم ریختگی و آشفتگی فضا را میگیرد.

در دکوراسیون یک محیط ابتدا باید به مبانی اولیه دکوراسیون داخلی توجه نمود.این موارد عبارتند از :

 • کاربری فضا و روانشناسی موقعیت
 • شناخت سبک های متداول در چیدمان و دکوراسیون
 • محل مناسب برای قرار گیری لوازم
 • روانشناسی و شناخت رنگ ها
 • شناخت ارگونومی لوازم
 • نور پردازی محیط
 • شناسایی فضاهای جدا کننده

به بیانی دیگر : رنگ آمیزی دیوارها ،استفاده از طبیعت در فضا نظیر گلدان ها ،چیدمان مبلمان ،چیدمان قاب عکس ها بر روی دیوار و استفاده از وسایل و تزئینات به شکل متقارن جزیی از اصول دکوراسیون داخلی محسوب میشوند.

استفاده از دکوراسیون داخلی در ادارات ،شرکت ها ،منازل و یا حتی غرفه های نمایشگاهی دیده میشود.اهمیت این امر تا حدی است که میهمانان و مشتریان شما را تحت تاثیر فضا قرار داده و افراد تحت تاثیر محیطی متفاوت جذب شما میشوند.

و اما سوالاتی که در زمینه طراحی داخلی باید به آن ها پاسخ دهید بدین شرح است :

 • هدفتان از تغییر دکوراسیون چیست
 • کدام فضاها بیشترین اهمیت را برایتان دارد
 • کدام سبک را بیشتر میپسندید
 • هزینه تمام شده دکوراسیون مد نظر شما چه میزان است

پس از پاسخ به این سوالات و مطرح نمودن آن با طراح خود ،میتوانید به یک جمع بندی کلی رسیده و شروع به کار نمایید.علاوه بر این موارد نکته بسیار مهم در دکوراسیون داخلی ،ایده پردازی است.دستیابی به یک محیط جذاب ،با یک ایده ناب شروع میشود.

نکته : یک قاعده کلی برای دکوراسیون صحیح ،بکار بردن تمام حواس انسان است.بعنوان مثال :

حس شنوایی :عایق نمودن محیط توسط پنجره های دو جداره و یا استفاده از پارتیشن بندی

حس لامسه : بوجود اوردن تعادل بافتی مانند بکار بردن فرش در فضا

حس بینایی : اشیا را متعادل نمایید .بعنوان مثال قرینه سازی در دکوراسیون کلاسیک ،نامتقارن در دکوراسیون مدرن

حس بویایی : این حس توسط رنگ ها نیز قابل اجراست.بعنوان مثال رنگ صورتی روشن حس بوی گل ها و تازگی را در انسان تداعی میند.علاوه بر این میتوانید با گیاهان نیز به این امر دست یابید.

از دیگر مبانی طراحی دکوراسیون ،شناخت دیوار اصلی است.دیواری که فرد پس از ورود به محیط توجه اش به آن جلب میشود ،دیوار اصلی است.

اما بطور کلی مواردی که یک طراح در طراحی خود بدان ها توجه میکند و به نوعی جزو اصول دکوراسیون هستند عبارتند از :

 1. رنگ آمیزی دیوارها
 2. انتخاب کفپوش مناسب
 3. انتخاب مبلمان و چیدمان صحیح آن ها
 4. استفاده از طبیعت
 5. نور پردازی

حال به تشریح این موارد میپردازیم:

رنگ آمیزی دیوارها

انتخاب رنگ مناسب در رنگ آمیزی دیوارها ،در صورتیکه فضا محدود و کوچک است موجب بزرگتر به نظر رسیدن محیط خواهد شد.بطور کلی رنگ های روشن موجب وسعت فضا از لحاظ بصری و شفافیت و درخشندگی هر چه بیشتر رنگ ،موجب انعکاس نور فضا خواهد شد.

انتخاب کفپوش مناسب

برای انتخاب کفپوش انتخاب های بسیاری وجود دارد من جمله پارکت ،سرامیک ،موکت و … اشاره نمود.در صورتیکه محیط مورد نظر شما از لحاظ نور با محدودیت رو برو است و یا فضای محدودی از نظر وسعت دارید بهتر است از سرامیک هایی با رنگ روشن استفاده نمود.در این موارد پارکت توصیه نمیشود.علاوه بر این در محیطی که رطوبت دارد استفاده از پارکت امری اشتباه است.

انتخاب مبلمان و چیدمان صحیح آن ها

این موضوع کاملا سلیقه ای است اما در انتخاب طرح مبلمان در صورتیکه با محدودیت فضا روبرو هستید بهتر است از طرح های منحنی استفاده نگردد.در مورد رنگ نیز بهتر است رنگ مبلمان را با توجه به دیگر لوازم انتخاب نمایید.چیدمان مبل ها را نیز سعی نمایید چسبیده و یا نزدیک به دیوار ها انتخاب نمایید.زیرا علاوه بر عدم هدر رفت فضا ،موجب زیباتر به نظر رسیدن محیط نیز میگردد.یکی از علت های عدم انتخاب مدل های منحنی نیز همین موضوع است.مبل های منحنی به خوبی به دیوار نزدیک نمیشوند و فضای حاصله از لحاظ بصری آشفته خواهد نمود.

 مبانی اولیه دکوراسیون داخلی - مبلمان اداری - دکوراسیون داخلی

استفاده از طبیعت

با توجه به فضای شهری و کمبود طبیعت ،این کمبود را توسط انواع گلدان ها یا تراریوم در محیط مرتفع مینمایند.در دکوراسیون اصولی ،گلدان ها در گوشه ها که فضاهایی بلا استفاده هستند بکار برده میشوند.

نور پردازی

نور پردازی اصلی در طراحی داخلی موجب حس سرزندگی میگردد.در صورتیکه محیط شما از نور طبیعی برخوردار است که از موهبت بزرگی برخوردارید.در غیر این صورت با استفاده از نورهای مصنوعی میتوانید این فضا را متعادل نمایید.علاوه بر این برای نور پردازی و تعدیل نور محیط استفاده صحیح از پرده ها یا کرکره ها استفاده میشود.همچنین نور پردازی بر روی قاب عکس ها و آرک سقف ها نیز جزو این مرحله از طراحی دکوراسیون داخلی محسوب میشوند.

مبلمان اداری 

دکوراسیون داخلی 

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی 

مقاله
مبانی اولیه دکوراسیون داخلی
عنوان مقاله
مبانی اولیه دکوراسیون داخلی
خلاصه
در امر دکوراسیون داخلی استفاده از فضا و وسایل به دانش طراح باز میگردد و اینکه تا چه حد تجربه استفاده از لوازم و وسایل را در جای مناسب دارد.
نویسنده
منتشر کننده
شرکت دکوراسیون داخلی و مبلمان اداری آبستره
لوگو