مبلمان اداری چیست؟

اکثر افراد بیشترین زمان شبانه روز خود را در محیط کار خود میگذرانند ،لذا مهم است که این محیط از لحاظ امکانات و تجهیزات در شرایط ایده آلی بسر ببرد.یکی از مهمترین این تجهیزات ،مبلمان اداری است.

دکوراسیون داخلی 

مبلمان اداری متشکل از میز و صندلی و وسایلی است که در طول کار با آنها سر و کار دارید .اما مبلمان اداری تنها مختص به محیط کار نیست.

انواعی از این مبلمان در منزل ما نیز کاربرد دارد.بعنوان مثال انواع کمد و کتابخانه ،صندلی هایی که چرخ دارند ،میزهایی که برای کامپیوتر یا میز مطالعه و تحریر و یا حتی نیم ست هایی که طرح اداری دارند و اکثرا چرمی هستند مورد مصرف قرار میگیرند.

نکته حائز اهمیت این است که بر خلاف مبلمان منزل که برخی هر ساله تعویض میشوند ،مبلمان اداری باید از دوام وکیفیت بالاتری برخوردار باشند.زیرا باید جوابگوی استفاده چندین سال باشند ، خصوصا اینکه افرادی که از آنها استفاده میکنند ممکن است جوانب احتیاط را رعایت نکنند و در صورتیکه از اجناس مرغوبی تهیه نشده باشند و یا در فرایند تولید آنها موارد استاندارد رعایت نشده باشد موجب آسیب دیدن و از کار افتادن زود هنگام آنها میشود.

بهترین شرکت دکوراسیون داخلی 

اجزای تشکیل دهنده مبلمان اداری چیست؟

بطور کلی مبلمان اداری متشکل از میز و صندلی و فایل هایی که در قسمت های مختلف یک سازمان مورد مصرف قرار میگیرند.این قسمت ها عبارتند از اتاق مدیریت ،اتاق کارمندان ، سالن انتظار و … که با توجه به نوع کاربری که مبلمان دارد ،دارای ویژگی های منحصر بفردی است.به عنوان مثال صندلی مدیریت با صندلی کارمند تفاوت دارد.و یا صندلی های انتظار یک آموزشگاه با صندلی انتظار یک بیمارستان فرق دارد.

در انتخاب یک مبلمان اداری باید توجه ویژه ای را لحاظ نمایید زیرا علاوه بر اینکه در ذهن مخاطبتان تاثیر مستقیمی از شما و نحوه کار شما میگذارد ،جزئی از دکوراسیون داخلی شرکت شما نیز هست.علاوه بر این در صورتیکه این اقلام را به درستی انتخاب ننمایید موجب پایین آمدن راندمان کاری کارمندان شما نیز خواهد شد.

در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده مبلمان اداری و مشخصات آن ها میپردازیم:

صندلی اداری

از آنجاییکه افراد بیشتر ساعات زندگی روزانه خود را در محیط کار خود و بحالت نشسته میگذرانند ،مهم است که در انتخاب این المان بیش از سایر المان ها دقت و ظرافت به خرج دهید.صندلی های اداری را طوری انتخاب نمایید که ضمن حفظ سلامت بدنی کارمندان ،موجب خستگی آنها نشوند.بدین منظور رعایت اصولی نظیر وجود قوس در پشتی صندلی و یا برخورداری از چرخ برای صندلی به منظور حرکت آسان کارمندان از مواردی است که باید در نظر گرفته شود.علاوه بر این صندلی های اداری باید قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشند تا کارمندان با هر شرایط قدی بتوانند از آنها استفاده نمایند.

میز اداری

از دیگر المان های مجموعه مبلمان اداری ،میزهای اداری هستند.این میز ها باید به گونه ای باشند که بتوانند به راحتی وزن وسایلی که بر روی آن قرار میگیرند مانند کامپیوتر را تحمل نمایند.علاوه بر این متناسب با سمت کارمند سطح آن انتخاب شود.در انتخاب میزهای اداری توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای میزها کشو در نظر گرفته شود زیرا در غیر اینصورت مجبور به صرف هزینه برای خرید فایل و کتابخانه های اضافه تری هستید .در مورد اندازه مناسب میزهای اداری میتوان گفت سایز مناسب بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ سانتی متر برای طول و ۸۰ سانت برای عرض آن جزو سایزهای متداول هستند.

میز مدیریت

میز مدیریت یکی از مواردی است که معرف پرستیژ کاری شما در ذهن مشتری شماست.بنابراین علاوه بر کیفیت ،باید به ظاهر آن نیز توجه خاصی نمایید.از ویژگی های میز مدیریت به سایز بزرگ آن ،برخورداری از کشوهای قابل قفل نمودن و جنس آن اشاره نمود که از جنس مرغوبتری نسبت به میزهای کارمندی ساخته شده است.در برخی از انواع میز مدیریت برای دیزاین آن از چرم نیز استفاده میشود.

فایل و کتابخانه

از دیگر اجزای تشکیل دهنده مبلمان اداری میتوان به انواع فایل و کتابخانه که بای بایگانی اسناد و مدارک بکار میرند اشاره نمود.بهتر است برای هر اتاق یک کتابخانه تعبیه شود تا موجب بهم ریختگی و آشفتگی اسناد و مدارک در زمان مورد نیاز نشود.

میز کنفرانس

میزهای کنفرانس نیز از اجزای مبلمان اداری هستند.میزهای کنفرانس انواع متفاوتی دارند اعم از میزهای پرتابل و میزهای فیکس.در صورتیکه شرکت شما اجاره ای است یا دائما در حال تغییر فضای اتاق کنفرانس خود هستید بهتر است از میزهای پرتابل استفاده نمایید.زیرا این نوع از میزها به راحتی از یکدیگر جدا و جابجایی آنها آسان تر است.

مبلمان اداری چیست - دکوراسیون داخلی - مبلمان اداری