هارمونی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

هارمونی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

یکی از فاکتور ها مهم در ایجاد زیبایی در دکوراسیون منازل، رنگ ها هستند. اینکه چه رنگ هایی در کنار هم قرار بگیرند مسئله مهمی است که همیشه در طراح دکوراسیون داخلی به آن توجه می شود. در این مقاله رنگ هایی که اغلب در طراحی دکوراسیون در کنار هم قرار می گیرند تا هارمونی زیبایی ایجاد کنند را معرفی و بررسی می نماییم.

در ابتدا لازم است تا با مفهوم کلمه “هارمونی” آشنا شویم. هارمونی یعنی همسان بودن. منظور از همسان بودن این نیست که دقیقا از دو چیز یکسان و شبیه به هم استفاده کنیم. بلکه ایجاد نوعی هماهنگی در بین اجزای مختلف دکوراسیون را هارمونی می گویند.

در ادامه چند ترکیب رنگ جذاب را پیشنهاد می دهیم تا با استفاده از آنها بتوانید رنگ وسایل خانه خود را تغییر دهید و حس انرژی و شادابی را در خانه خود زنده کنید.

* بنفش زرد سفید سبز: ترکیب این رنگ ها در کنار هم جلوه دهنده ی یک طراحی با شکوه و آرام بخش است. دو رنگ بنفش و سفید رنگ های اصلی و رنگ های زرد و سبز چاشنی دهنده فضا هستند. میتوانید حتی از رنگ بنفش ارغوانی یا بنفش تیره استفاده کنید. این رنگ نشان دهنده شکوه و قدرت و مظهر ثروت و تجمل است. رنگ زرد مکمل رنگ بنفش است. بنفش کمرنگ آرامش و لطافت را به همراه دارد. از این رنگ خودمانی غافل نشوید. زرد رنگی است نشاط آور اما این دلیل خوبی برای زیاده روی در استفاده از این رنگ نیست. چرا که استفاده از این رنگ بدون فکر میتواند باعث استرس شود. رنگ زرد را برای عناصر ریز مانند کوسن، گلدان و یا تابلو استفاده کنید.

* قرمز: رنگ قرمز رنگی است که شادی و نشاط را به همراه خود می آورد. رنگ قرمز را رنگی قدرتمند در تاثیرگذاری بر روی روحیه انسان میدانند. استفاده زیاد از رنگ قرمز در فضای اتاق یا خانه موجب بالا رفتن بیش از اندازه سطح انرژی شود. رنگ قرمز به همراه رنگ نارنجی یکی از رنگ های پیشنهادی برای رستوران ها است چرا که موجب افزایش اشتها می شود. پس از این ترکیب رنگ میتوانید برای قسمت غذا خوری خانه و یا آشپزخانه استفاده کنید. اگر میخواهید از این رنگ برای اتاق خواب خود استفاده کنید حتما در کنار آن از رنگ های خنثی نیز بهره ببرید.

* قهوه ای: رنگ قهوه ای را به عنوان رنگ گرم که احساس امنیت و آرامش را القا می کند، میشناسند. این رنگ در ترکیب با رنگ های خنثی میتواند جلوه ای جذاب را به محیط بدهد. در دکوراسیون منزل میتوان طیف های مختلفی از رنگ قهوه ای را استفاده کرد.

* سبز: هر جایی که از رنگ سبز استفاده شده باشد، حس آرامش را با خود می آورد. چرا که رنگ سبز، زنگ طبیعت است و طبیعت به همه انسان ها حس آرامش را تزریق می کند. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی کمی چالش بر انگیز است. زیرا نیاز است تا کمی از طیف های مختلف سبز نیز استفاده شود. اگر به طور مثال پرده اتاق سراسر سبز یک رنگ باشد، زیبایی چندانی ندارد.دلیل آن هم کالا واضح است. شما یک جنگل را در نظر بگیرید. دیدن درختان به این دلیل چش نواز است که از طیف های رنگی مختلف استفاده شده.

* رنگ خاکستری: اگر از رنگ خاکستری به شیوه ای ماهرانه استفاده کنید، میتوانید فضایی آرام و پر از اعتماد به نفس را برای خود بسازید. معمولا خاکستری را با رنگ سفید و یا رنگ های خنثی دیگر ترکیب می کنند تا تاثیر روانی بیشتری داشته باشد. اگر مایل به استفاده از رنگ های تند هستید، حتی رنگ خاکستر را به عنوان پس زمینه در نظر بگیرید. این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید که خاکستری میتوان هر رنگی را زنده کند.