معماری داخلی

در حوزه علم دکوراسیون ، Interior Architecture یا معماری داخلی عبارت است از هزاران نمونه و طرح از طراحی و ساخت دکوراسیون با رنگ ها و شکل های متفاوت که در عرصه ها و زمینه های متفاوتی به اجرا رسیده است. همان معماری داخلی یک فضا می تواند هم با حداقل و هم با حداکثر هزینه به مراحل ساخت و ارائه ی نهایی برسد و از طرفی هم تنوع بسیاری در طراحی داشته باشد.

در دنیای مدرن امروزی، معماری داخلی همیشه یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین قسمت های حوزه طراحی دکوراسیون به حساب می رود. قدمت “معماری” به عنوان یک فن و یا حرفه برای ایجاد سر پناهی برای انسان، به قدمت تاریخ بشر می رسد.

معماری داخلی امروزه در سراسر جهان ترکیبی است از صنعت ساختمان سازی به همراه علم هنر، فلسفه و جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی اقتصاد، جغرافیایی طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و دیگر علومی مانند علوم طبیعی مانند زیست شناسی و محیط زیست. موضوع اصلی معماری داخلی در مورد چگونگی طراحی و ساخت فضای داخلی است.برای آشنایی با بیشتر با دکوراسیون داخلی آبستره ، می توانید صفحه مربوط به آن را مطالعه کنید.

در این بخش تنها اشاره ای کوچک به امر معماری داخلی داشته ایم. اگر به دنبال ایده های مدرن و منحصر به فرد هستید میتوانید از متخصصان شرکت آبستره مشاوره بخواهید. همانطور که گفته شد طراحی داخل منازل مسکونی امری است پیچیده که باید با دقت عمل بالایی توسط طراحان داخلی اجرا شود.

یک معمار داخلی در ابتدا باید کار طراحی داخلی را به شکلی انجام دهد که جواب گوی عملکرد، نیازها، رفتار ها و یا حتی اقلیم نیز باشد و بعد از آن به چگونگی تعریف احساس آن فضا از نظر نور، رنگ و مبلمان می پردازد. در معماری داخلی ما فقط به دنبال چینش های گوناگون مبلمان، کف سازی های حرفه ای و … نیستیم، بلکه به دنبال این هستیم تا فضای های مختلف را با توجه به تعاریف متفاوت فضایی کشف و خلق کنیم.

برای این منظور باید حوزه و عملکرد یک فضای مخصوص را دقیق تر و کامل تر تعریف کنیم. شکل پنجره های اتاق، ارتفاع دیوار ها، فرم مبلمان موجود در محیط، رنگ و بافت و مصالح موجود در آن، میزان نورگیری همه و همه می توانند در بیان کردن ایده های یک طراح داخلی به مخاطب تاثیر گذار باشند. فضاهای متفاوت با عملکرد ها و یا کارکردهای مختلف می تواند از اهداف اصلی یک معمار داخلی در خلق اثرش و در نتیجه یک معماری داخلی متناسب باشد. سبک های متفاوتی در دکوراسیون داخلی وجود دارد که هر کدام از آنها نظر افراد متفاوتی را به خود جلب می کند. از سبک های ساده و عموما مینیمال تا کارهای منحنی که توسط شرکت آبستره انجام میگیرد.

طراحی منازل مسکونی گستردگی و در عین حال پیچیدگی های بسیاری دارد که به بخش های متنوع و متفاوتی تقسیم بندی می شوند. امروزه بسیاری از مردم به دنبال این هستند تا معماری داخلی منزل خود را به سبک شیک و مدرن دربیاورند. برای این منظور استفاده از ایده های خلاقانه و مناسب کاری ضروری و هم چنین اجتناب ناپذیر خواهد بود.

استفاده از مواد و مصالح مختلف در حوزه معماری داخلی منازل یکی دیگر از موضوعات مورد تأمل برای تمامی طراحان داخلی میباشد. بعضی از آنها چوب، برخی دیگر سنگ های زینتی، عده ای دیگر بتن و برخی دیگر از طراحان از گچ در طراحی داخلی خود استفاده می کنند. اما جالب است بدانید که یکی از روش ها و اصول جدید برای معماری داخلی خانه ها استفاده از عناصری مانند آجر می باشد. هر چند این عنصر ها در طراحی سنتی کاربرد های بیشتری دارد اما امروزه هم ترکیب دو عنصر آجر و بتن اکسپوز طرحی بسیار خلاقانه و در عین حال جالب برای خلق طراحی منازل مسکونی محسوب میشود.

اما در هنگام استفاده از این عناصر در طراحی های داخلی محیط های مسکونی حتماً باید به جزئیاتی مانند ترکیب رنگ دیگر وسایل موجود در فضا و همچنین ایجاد تعادل ها و هماهنگی میان سبک طراحی خود و نوع وسایل نیز توجه کرد.مبلمان اداری از جمله اصول مهم در معماری داخلی است

معماری داخلی
معماری داخلی

در معماری داخلی منازل علاوه بر زیبا کردن محیط داخلی، باید به عملکرد و کاربردی بودن فضا های ایجاد شده نیز توجه کرد. به همین دلیل است که می توان استفاده از نور طبیعی در منزل و یا تعادل دما و انرژی در فضا را امری بسیار مهم دانست؛ چرا که علاوه بر روشن تر کردن محیط داخلی خانه، محیط را دلبازتر میکند. اصل مهم دیگری در طراحی منازل مسکونی وجود دارد و آن ترکیب رنگ های متناسب با یکدیگر است.

ترکیب رنگ ها باید به گونه ای باشد تا در نهایت فضایی را خلق کند که به اهالی خانه حس آرامش و نشاط را بدهد. نکته دیگری که همه طراحان داخلی باید به آن اهمیت دهند نوع چیدن وسایل به شکلی بهینه و زیبا در محیط داخلی منزل است. احتمال دارد هنوز هم برخی معتقد باشند که صرف وقت و حتی هزینه برای دکوراسیون داخلی منزل بسیار بی فایده است. اما باید به این نکته توجه کرد که با گذشت زمان تغییراتی در نگرش مردم ایجاد میشود که معماری داخلی و دکوراسیون داخلی هم یکی از آن هاست. زندگی کردن در محیطی که وسایل و سبک چیدمانش به سلیقه خودمان باشد، میتواند تاثیری بزرگ در روحیه و نگرش ما در زندگی داشته باشد.

Call Now